Podhale jest ulubionym regionem turystycznym w Małopolsce. Latem pogoda sprzyja rodzinnym wyjazdom i pieszym wędrówkom. Górski klimat, oryginalna architektura i okazałe szczyty Tatr przyciągają podróżnych jak magnez.
Do najczęściej odwiedzanych miejscowości należy Bukowina Tatrzańska.
Co robić latem w Bukowinie Tatrzańskiej?
Szlaki górskie
Najpopularniejszą atrakcją latem, w Bukowinie Tatrzańskiej są Tatry. Zrelaksuj się w bliskim otoczeniu natury, zdobywaj góry , lub zaplanuj letni spacer jedną z Podhalańskich dolin.
Morskie oko
Widziałeś już największe jezioro w Tatrach?
Droga do Morskiego Oka, prowadzi przez Bukowinę Tatrzańską, które latem jest obleganą atrakcją turystyczną,
Jego powierzchnia wynosi 34,54 hektary, a głębokość to aż 50,8metrów. Wokół jeziora roztacza się wspaniały widok na Rysy i Mięguszowiecki Szczyt. Stąd dalej dotrzesz np. przez Czarny Staw na Rysy lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Kasprowy Wierch
Oglądałeś już panoramę Tatr, z wysokości 2000 metrów nad poziomem morza ?
Przejażdżka wysokogórską kolejką linową, to nietuzinkowa atrakcja, z doskonałym widokiem na panoramę Tatr.
Kasprowy Wierch jest najliczniej odwiedzanym szczytem, leżącym na granicy Polski i Słowacji. Liczba turystów sięga nawet do 4 tysięcy osób dziennie. Na szczycie znajdziesz restaurację, bar, bazę TOPR-u, narciarnię, a także najwyżej położone obserwatorium meteorologiczne w Polsce.
Gęsia Szyja
Wiedziałeś, że Gęsia Szyja to doskonały punkt widokowy na Tatry Wysokie i Bielskie?
Wspaniała letnia atrakcja, dla całej rodziny. Gęsia szyja leży na wysokości 1490m n.p.m. Dotrzesz tutaj zielonym szlakiem z Rusinowej Polany. Trasa jest prosta technicznie i wiedzie na szczyt po drewnianych schodkach.
Giewont
Próbowałeś już obudzić ,, Śpiącego Rycerza”?
Giewont sięga 1894m n.p.m. i zyskał miano wizytówki Tatr. Popularność przyniósł mu umieszczony na szczycie metalowy krzyż. Góra swoim wyglądem przypomina profil leżącego człowieka i krąży o nim wiele legend, czy opowieści.
Trasa całkowita wymaga pokonania 11,8 km, a zdobycie Giewontu będzie niezapomnianą, letnią przygodą.
Rysy
Wiesz ile wynosi najwyższy szczyt w polskich Tatrach?
Poczuj się jak prawdziwy taternik i zdobądź Rysy latem.
Rysy położone są na wysokości 2499 m n.p.m. Majestatyczna góra, ma aż 3 wierzchołki, ale dwa z nich położone są na Słowacji. Latem gwarantuje niezapomniane widoki na całą panoramę Tatr, w tym Gerlach 2655mn.p.m, Łomnicę, (2632m n.p.m) Lodowy Szczyt, (2628 m n.p.m) a także górskie stawy, doliny, Orawę i Spisz.
Podhalańskie Doliny
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Chciałbyś spotkać niedźwiedzia lub kozicę górską w Tatrach?
Zaplanuj wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich, uznawanej za najpiękniejszą w polskich Tatrach. Polodowcowe jeziora, w otoczeniu górskich szczytów, tworzą wyjątkowy krajobraz malowniczej doliny. Jej teren należy do najcenniejszych obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Żyją tu kozice górskie i niedźwiedzie.
Dolina Pięciu Stawów Polskich ma około 4 kilometry długości, a swą nazwę zyskała od 5 jezior: Czarnego, Wielkiego, Małego, Zadniego i Przedniego Stawu. Otaczają ją takie szczyty, jak: Kozi Wierch (2291), Zamarła Turnia (2179), Mały Kozi Wierch(2228), Zawrat (2159) Świnica (2301), Walentkowy Wierch(2156), Miedziane (2233) i Opalony Wierch (2115).
Dolina Kościeliska
Byłeś już w polodowcowej jaskini?
Letni, regeneracyjny spacer Doliną Kościeliską i wizyta w jaskini, będzie ciekawym wakacyjnym wspomnieniem.
Dolina Kościeliska leży w Tatrach Zachodnich, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i w sąsiedztwie Doliny Chochołowskiej i Doliny Małej Łąki. Jej obszar zajmuje 35km2, a długość wynosi 9km.
W sezonie letnim tworzy obleganą atrakcję, dzięki 5 jaskiniom, dostępnym dla turystów: Jaskini Mroźnej, Mylnej, Obłazowej, Raptawickiej i Smoczej Jamie.
Tatrzański Rezerwat Biosfery
Odwiedź także położony u zboczy Doliny Kościeliskiej, Tatrzański Rezerwat Biosfery, leżący na obszarze polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można tutaj spotkać: kozice, świstaki, rysie, niedźwiedzie, wilki, a nawet sowy.
Dolina Chochołowska
Co powiesz na spacer najdłuższą z podhalańskich dolin?
Zobacz wypas owiec, napij się żyntycy i zjedz oscypka, zwiedzając Dolinę Chochołowską.
Łatwa trasa, (około 10km), możliwa do pokonania wózkiem z dziećmi lub rowerem. Zapewnia wspaniałe widoki i tworzy doskonałą bazę wypadową m.in. na Grzesia, Wołowiec, Rohacze, Trzydniowiański Wierch, Ornak i Starorobociański Wierch. Na Polanie znajduje się także schronisko górskie.
Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej
Zwiedzałeś już Podhale konno?
Zapisz się na letni rajd, obóz integracyjny lub zdaj egzamin z jeździectwa.
W Bukowinie Tatrzańskiej funkcjonuje Ośrodek Jeździecki Bukowiański Goj, dedykowany miłośnikom koni i jazdy w siodle.
Zrelaksuj się na świeżym powietrzu i poznaj stado rasy małopolskiej.
Ośrodek prowadzony jest od 1994 roku przez wykfalifikowane osoby w konno-hodowlanym kierunku.
Latem największą atrakcją ośrodka są rajdy konne do pobliskiej Niedzicy.
Trasy rowerowe
Bukowina Tatrzańska- Czarna Góra- Leśnica- Bukowina Tatrzańska
Letni wypad rowerowy z przyjaciółmi?
Atrakcja dla odważnych i zaawansowanych rowerzystów. Wymagająca trasa, mająca aż 40 km oraz strome podjazdy. Prowadzi z Bukowiny Tatrzańskiej, przez Trybsz, Gronków i Leśnicę na Rusinowy Wierch. Ze szczytu zjazd prowadzi z powrotem do Bukowiny.
Białka Tatrzańska- Czarna Góra-Białka Tatrzańska
Spragnieni dalszych wrażeń?
Skorzystajcie z trasy dla wymagających. 30 kilometrowa trasa, prowadzi z Bukowiny Tatrzańskiej na Głodowski Wierch, Gliczarów Górny, Leśnicę, Kotelnicę i Białkę Tatrzańską.
Baseny Termalne
Termy Bukovina
Rodzinny relaks w Bukowinie Tatrzańskiej?
Wykorzystaj dobroczynne właściwości wód termalnych i zregeneruj siły po letnim zwiedzaniu tatrzańskich szlaków.
W kompleksie Term Bukovina znajduje się 12 basenów termalnych, 8 saun, 3 zjeżdżalnie, strefa dla dzieci, strefa wellness, kawiarnia i restauracja.
Termy Bania
Wodne szaleństwo i letni wypoczynek?
Odwiedź najsłynniejszy kompleks basenów termalnych na Podhalu. Odpręż się po górskiej wędrówce i zaplanuj chwilę dla siebie.
Termy Bania posiadają kilka stref, między innymi: Park wodny, Spa, Relaks, Zabawa i Lato. Dodatkowo nowoczesne saunarium, jacuzzi, bicze wodne, tężnia solankowa oraz wiele zabiegów pielęgnacyjnych.
Dom ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Jesteś miłośnikiem folkloru i podhalańskiej kultury?
Odwiedź Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Regionalne centrum swą siedzibę ma w największym w Polsce, drewnianym budynku, w stylu witkiewiczowskim.
Organizowane są tutaj wystawy, koncerty, festiwale i liczne bankiety. Do najpopularniejszych należą odbywające się w sierpniu Sabałowe Bajania.